Przepis na domowy zakwas z buraków

sie 26 2019

Potrzebujesz:
Duży słój lub kamionkę
OK 1,5-2 kg eko buraków, lub tych ze sprawdzonego źródła, to najważniejszy składnik zakwasu, nie idź na łatwiznę, ani taniznę, zdobądź dobre buraki.
Zdrowej wody, może być mineralna niegazowana lub przefiltrowana.
8 - 10 dużych ząbków czosnku lub więcej mniejszych
8 - 10 kulek ziela angielskiego
8 - 10 liści laurowych
Jeśli lubisz możesz dodać 8—10 gwiazdek anyżu, lub świeży pokrojony imbir, cytrynę, lub to co lubisz.
Sól niemielona kłodawska.

Najpierw woda, na każdy litr wod,y wsyp niepełną łyżkę soli, jeśli nie masz cierpliwości do jej rozpuszczenia, możesz troszkę podgrzać wodę aby sól się szybciej rozpusciła, tylko proszę nie gotuj tej wody, lepiej żeby została "żywa".

Na dno naczynia wsyp ziele i liście laurowe, pokrój buraczki w plastry ok 0.5 - 1 cm i poukładaj poziomo w naczyniu, pomiędzy warstwy wkładaj czosnek i ulubione dodatki.

Na koniec przyciśnij wszystko talerzykiem i połóż coś ciężkiego (chodzi o to by nic nie wpłynęło) zalej wodą, jeśli chcesz mieć gęsty zakwas, wlej tyle wody aby było jej ok 1 cm nad buraki, jeśli delikatniejszy więcej. Zamnknij słój i przykryj ściereczką, jeśli nie masz zamknięcia ściereczka wystarczy.

Odstaw zakwas w "spokojne", najlepiej ciemne miejsce, od drugiej doby mieszaj pianę, która się pojawia, nie wyrzucaj jej!!! To żywe i zdrowe bakterie. Wyrzucaj tylko to co wpłynie na wierzch czyli buraczka, ziele lub liść.

Kiedy zakwas jest gotowy? Wtedy kiedy zniknie piana, dlatego musisz zaglądać do zakwasu codziennie od 3 dnia i obserwować . Zlej w szklane naczynia i pozostaw w temperaturze 5—15 stopni.

No i oczywiście pij na zdrowie.

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, pytaj chętnie odpowiemy

 

sie  26